Protetik Diş Tedavisi Nedir?

Doctor Tavana

Protetik diş tedavisi nedir? Protetik tedavi, protez tedavisi olarak da bilinmektedir ve diş kayıplarını telafi etmenin etkili bir yoludur. Protez uygulamaları farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Temel amaç eksik dişlerin estetik ve işlevsel anlamda geri kazanılmasıdır.

Protetik diş tedavisi nedir, hakkında bilgi alabilir miyim? İnsan dişleri; çürükler, diş eti çekilmesi veya travmalar yoluyla hasar görebilmektedir. Bu hasarlar kimi zaman diş kaybıyla sonuçlanmaktadır. Diş kaybı, kişilerin yaşam konforunu düşürmektedir. Bu kişilerde yeme ve konuşma sorunları meydana gelebilmektedir. Bu tür problemleri bertaraf etmek ve dişlere eski görüntüsünü yeniden kazandırmak amacıyla protetik diş tedavisi uygulamalarından yararlanılmaktadır.

Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Nedir?

Bir diş hekimi, fakülte mezuniyetinden sonra farklı alanlarda uzmanlaşmak için eğitimine devam edebilmektedir. Bu alanlardaki teorik ve pratik eğitimlerini başarıyla tamamlayan hekimler, ilgili alanda uzmanlaşmış olmaktadır. Bu alanlara periodontoloji, ortodonti veya protetik diş tedavisi örnek olarak verilebilmektedir.

Peki restoratif diş tedavisi nedir? Hasar gören ancak tamamen düşmeyen dişlerin tedavisi, restoratif diş hekimliğinin kapsamında girmektedir. Dişlerin gördüğü hasarın seviyesine göre bir tedavi planlaması yapılmaktadır. Örneğin yeni çürümeye başlayan bir dişe sahipseniz, ağız hijyenine dikkat ederek çürüğün ilerlemesini durdurabilirsiniz. Böylece çürük yalnızca iz aşamasında kalır.

Belli bir ölçüde ilerleyen çürük dişe bir miktar hasar verebilir. Böyle bir durumda restoratif tedavi yaklaşımları gündeme gelir ve diş onarılmaya çalışılır. Bu amaçla dolgu veya kaplama gibi uygulamalardan faydalanılabilir. İleri çürük vakalarında veya fiziksel travmalarda diş tamamen kaybedilebilir. Bu senaryoda ise protetik tedaviler gündeme gelir ve diş yeniden oluşturulmaya çalışır.

Protetik Diş Tedavisi Nedir?

Protetik Diş Tedavisi Nedir, Ne Yapar?

Bir veya birden çok diş kaybı yaşayan bireyler, protetik diş tedavisi uygulamalarından yararlanabilmektedir. Protez uygulamalarının birden çok türü bulunmaktadır. Hareketli ve sabit protezler bunlar arasında gösterilebilir. Sabit protezler belli bir bölgeye sabitlenen türdür. İmplant üstü protezler de bir sabit protez çeşidi olarak değerlendirilebilmektedir.

Protetik tedaviler nelerdir? Hareketli protez, düzenli bakım gerektirmektedir. Bunlar ağza hasta tarafından takılıp çıkarılabilmektedir. Tüm dişlerin eksik olduğu durumlarda tam protezler kullanılırken, kısmi protezler ise bazı dişlerin olmadığı hallerde tercih edilmektedir.

İmplant tedavisi, eksik diş varlığında uygulanmaktadır ve başarı oranı son derece yüksektir. İmplant, aslında bir vida uygulamasıdır. Eksik dişin yerine uygulanan titanyum vidaların kaynaşması için birkaç aylık bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu süre sonucunda vida üzerine estetik ve fonksiyonel bir protez takılmaktadır.

Köprü diş uygulamaları ise bir veya daha çok eksik dişin yerini almaktadır. Köprüler genel olarak bitişik dişlere bağlanan bir yapay diş serisinden meydana gelmektedir. Diş kaybı problemi yaşıyorsanız sizin için en uygun tedaviye, alanında uzman bir diş hekimi yardımıyla karar verebilirsiniz.

Protetik ve Protez Aynı mı?

Protez, protetik diş hekimliği alanının öne çıkan tedavi metodudur. Protezler, birden fazla tedavide kullanılabilen bir malzemedir. Bu malzeme hareketli, sabit veya implant üstü protez olarak farklı isimlerde karşımıza çıkmaktadır. Peki protetik diş tedavisi kimlere uygulanır? Bu uygulama için özel bir yaş veya cinsiyet kriteri bulunmamaktadır. Ancak bazı protetik tedavi uygulamaları için 18 yaşını doldurmak gerekebilmektedir.

Protetik diş tedavisi nasıl yapılır? Protez teknolojisindeki gelişmeler hastalara daha konforlu bir yaşantı sunulması noktasında etkili olmaktadır. İmplant üstü protezlerin sağlamlığı ve hareketli protezlerin kolayca çıkarılıp takılabilmesi gibi durumlar oldukça avantajlıdır. Ancak yine de tek ve üstün bir protetik tedaviden söz edilemez. En uygun tedavi, bireysel farklılıklardan etkilenebilmektedir.

Zirkonyum diş protezi nedir? Zirkonyum kullanılan protezler, özellikle de estetik anlamda oldukça etkili sonuçlar ortaya koyabilmektedir. İnsanlar gülerken veya konuşurken ön dişleri daha belirgin olarak görünmektedir. Bu dişler için zirkonyumdan yapılan protezler tercih edilebilmektedir. Metal protezler ise çoğu zaman arka dişler için uygulanmaktadır.

Protetik Diş Tedavisi Nedir?
Son Blog Yazılarımız