1. Anasayfa
  2. .
  3. Tedavilerimiz
  4. .
  5. Guide Destekli İmplant Tedavisi

Guide Destekli İmplant Tedavisi

Çene, ağız ve diş sağlığınızın korunması, geri kazanılması ve estetik, güzel görünmesi için en yeni tedavi yaklaşımlarını yakından takip ediyoruz.

Guide destekli implant tedavisi geleneksel diş implantı tedavisini daha hızlı ve etkili hale getiren bir tekniktir. Guide, kılavuz ve rehber anlamlarına gelmektedir. Kılavuz dikkate alınarak gerçekleştirilen bir implant işlemi, hasta açısından daha konforlu bir tedaviyi mümkün kılmaktadır.

Guide destekli implant tedavisi nasıl yapılır? Bu amaçla özel bilgisayar programları tercih edilmektedir. Hastaya yönelik yapılacak bir ağız ve diş taraması sonucunda gerekli ölçüler de dikkate alınarak bir planlama yapılmaktadır. Planlama, implantın yapılacağı dişle ilişkili açı, derinlik ve tam konum gibi verileri içermektedir. Modern diş hekimliğindeki yaklaşımlarda biri olan guide destekli implant, tıpkı dikişsiz implant gibi hastalara yenilikçi bir seçenek sunmaktadır.

Guide Destekli İmplant Tedavisi Nedir?

Guide destekli implant, özel bir yazılım yardımıyla implant yerleşim planlaması yapılan ve bu planlama doğrultusunda özel bir kılavuz kullanılarak gerçekleştirilen uygulamadır. Kılavuz sayesinde, implantın yerleştirileceği bölgenin üç boyutlu bir görüntüsü alınır ve bu görüntü üzerinden doğru konum, açı ve derinlik planlaması yapılır.

Guide destekli implant, detaylı planlama yapılmasını sağlayarak cerrahi hataları en aza indirir ve işlem süresini kısaltır. Bu uygulama, diş implantı işlemini daha hızlı ve konforlu hale getirebilir. Peki tedavi tam olarak nasıl gerçekleştiriliyor?

Öncelikle, bir bilgisayar programı yardımıyla ve detaylı bir oral tarama ile tedavi planı oluşturulur. Bu plan, implantın yerleştirileceği konumu, derinliği ve açıyı belirler. Bir sonraki adımda, ilgili plana dayanılarak özel bir kılavuz, yani “guide“, hazırlanır. Bu guide, diş hekiminin implantı tam olarak planlandığı yer ve derinlikte yerleştirmesini sağlar.

Geleneksel implant tedavisi sürecinde, diş hekimi implant yerleştirilirken genellikle göz kararı bir ölçü kullanır. Ancak guide destekli implant tedavisinde, bilgisayar programı sayesinde daha önceden detaylı bir planlama mümkündür. Bu sayede tedavinin başarısı artmaktadır.

İmplant Guide Ne Demek?

Diş implantı, çene kemiğine yerleştirilen ve doğal diş kökünün yerini alan titanyum bir vidaya verilen isimdir. İmplant üzerine yerleştirilen protez, doğal dişin görünümünü ve işlevini taklit eder. İmplantlar, eksik dişleri olan kişilere daha iyi bir çiğneme yeteneği ve daha estetik bir gülümseme sunar. Guide destekli implant ise bu önemli tedavi yöntemini daha da geliştiren bir tekniktir.

İmplant guide, tedavi sürecinde kullanılan özel bir araçtır. Bilgisayar destekli bir yazılımla hazırlanan kılavuz, diş hekimi tarafından alınan ölçüye dayanılarak üretilir ve implantın yerleştirileceği bölgenin konumunu belirler. Bu hem hekimin hem de hastanın işlem sonucuna olan güvenini artırır.

İmplant yapıldıktan sonra geçici diş ne zaman yapılır? Guide (kılavuz) destekli tedavinin bir diğer avantajı ise genellikle aynı seansta geçici bir dişin yerleştirilebiliyor oluşudur. Bu durum hastanın estetik kaygılarını azaltır ve hayat kalitesini yükseltir. Ayrıca, guide destekli tedavi genellikle daha hızlıdır. Çünkü bu yöntem, cerrahi hataların olasılığını azaltır ve cerrahi işlem süresini kısaltır.