1. Anasayfa
 2. .
 3. Tedavilerimiz
 4. .
 5. Zirkonyum

Zirkonyum

Çene, ağız ve diş sağlığınızın korunması, geri kazanılması ve estetik, güzel görünmesi için en yeni tedavi yaklaşımlarını yakından takip ediyoruz.

 1. Anasayfa
 2. .
 3. Tedavilerimiz
 4. .
 5. Zirkonyum

Zirkonyum

Çene, ağız ve diş sağlığınızın korunması, geri kazanılması ve estetik, güzel görünmesi için en yeni tedavi yaklaşımlarını yakından takip ediyoruz.

Zirkonyum, modern diş hekimliği dünyasında kaplamalar, kronlar ve köprüler de dahil olmak üzere çeşitli restorasyonlar için hızla tercih edilen malzeme haline gelmiştir. Dayanıklılığı ve estetik bir görünüm sunmasıyla bilinmektedir. Bununla birlikte güçlü, uzun ömürlü ve doğal görünümlü uygulama sunmaktadır.

Zirkonyum oldukça dayanıklı bir malzemedir. Diş kaplaması olarak kullanılmakta olan şekliyle biyouyumlu bir malzeme olan zirkonyum oksitten yapılmaktadır. Bu kaplama çeşidi sağlamlığı ve doğal dişlerin yarı saydamlığına çok yakın bir görüntü sağlamasıyla bilinir. Bu nedenlerle diğer kaplama malzemelerinden daha üstün kabul edilir.

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkon kaplamalar, oldukça dayanıklı diş kaplamalarıdır. Basınç altında kırılabilen veya çatlayabilen porselen kaplamaların aksine, bu kaplamalar günlük kullanımın zorluklarına dayanabilir, bu da onları bruksizm hastaları veya dişlerini sıkma veya gıcırdatma alışkanlığı olan hastalar için dahi uygulanabilir olmalarını sağlar.

Bu kaplama çeşidi;

 • Tüm dişlerde kullanılabilir.
 • Dayanıklıdır.
 • Estetik bakımından avantajlıdır.
 • Vücut ile uyumludur.

Estetik diş hekimliği uygulamaları için de bu kaplama çeşidi oldukça sık kullanılmaktadır. Zira diğer alternatiflere oranla doğal dişlere oldukça yakın sonuçlar vermektedir. Rengi solmuş, aşınmış, yontulmuş veya yanlış hizalanmış dişler de dahil olmak üzere bir dizi diş sorunu için doğal görünümlü bir çözüm sunarlar. Malzemenin ışık yansıtıcı özellikleri sayesinde, zirkonyumdan yapılan kaplamalar doğal diş rengi ve yarı saydamlığıyla eşleşir. Böylece doğal dişlerle bütünleşik, ayırt edilemez bir görüntü ortaya çıkar.

Zirkon maddesiyle yapılan diş uygulamaları, restoratif diş hekimliği alanında ciddi ve önemli bir yere sahiptir. Üstün dayanıklılığı ve doğal estetiği ile çeşitli diş restorasyonları için güvenilir ve şık bir çözüm sunmaktadır.

Zirkonyum

Zirkon Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkon diş kaplamalarının oluşturulması süreci bu uygulamanın nedenine bağlı şekilde değişiklik gösterebilir. İmplantlardan köprü işlemlerine, ön diş restorasyonlarına dek hemen her uygulamada bu kaplamalar kullanılabilmektedir. Bu doğrultuda uygulama ve üretim sürecinde bazı farklılıklar ortaya çıkabilmektedir.

Bununla birlikte, işlem sıklıkla şu aşamaları içerir;

 • Diş ölçüleri alındıktan sonra diş laboratuvarına gönderilir.
 • Zirkonyum restorasyonu hazırlama süreci başlar.
 • Dijital tasarım tamamlandıktan sonra yüksek teknoloji cihazlarla üretilir.
 • Oluşturulan zirkon kaplamanın renk ve diğer özellikleri tamamlanır.

Nihai ürün hazır olduğunda, zirkonyum restorasyonu hastanın dişine yapıştıran diş hekimine geri gönderilir ve böylece güçlü, dayanıklı ve estetik açıdan hoş bir diş restorasyonu elde edilir.

Zirkon kaplamalar sayesinde ağızda yabancı bir hissiyat oluşturmayan, konforlu bir tedavi sonucu elde edilmektedir. Uygulamanın diğer avantajları da pek çok hasta tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır.