1. Anasayfa
  2. .
  3. Tedavilerimiz
  4. .
  5. E-max

E-max

Çene, ağız ve diş sağlığınızın korunması, geri kazanılması ve estetik, güzel görünmesi için en yeni tedavi yaklaşımlarını yakından takip ediyoruz.

E-max, diş restorasyonlarında kullanılan materyallerden biridir. Dayanıklılığı ve esnekliğiyle bilinen bir cam-seramik türü olan lityum disilikattan üretilmektedir. Bu sayede estetik görünen ve fonksiyonel restorasyonlar ortaya çıkmaktadır.

 E-max kuron üretimi ve uygulamasındaki aşamalar diğer dijital diş hekimliği uygulamaları ile benzerlik göstermektedir. Bununla birlikte diğer materyallerden daha yüksek mekanik gücü, dayanıklılığı ve mükemmel ışık geçirgenliği ile ön plandadır. Ayrıca renk, şekil ve boyut açısından kapsamlı kişiselleştirmeye olanak tanıyarak hastanın mevcut dişleriyle mükemmel bir uyum sağlar.

E-max

E-Max Nedir?

E-max veya IPS e.max; dental restoratif malzeme sistemidir. Üstün estetik ve dayanıklılık kombinasyonu nedeniyle diş kuronları, kaplamalar, inleyler, onleyler ve köprüler için oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. Bu nedenle de sıklıkla tercih edilmektedir.

Bu restorasyonlar, yüksek mekanik gücü, dayanıklılığı ve mükemmel ışık geçirgenliği ile karakterize edilen bir cam-seramik türü olan lityum disilikattan yapılmıştır. Bu yüksek kaliteli malzeme hem güçlü hem de estetik açıdan yüksek performanslı olmasını ve hastanın dişlerinin doğal görünümüyle yakından eşleşmesini sağlar.

Bu malzeme ile yapılan işlemler, doğal dişlere oldukça yüksek benzerlik sunmaktadır. Lityum disilikat doğal diş minesinin yarı saydamlığını ve rengini taklit edebilmektedir. Bu nedenle işlem sonucu diğer dişlerden ayırt edilemez. Bununla beraber E-maxler ağzın arka bölgelerindeki ısırma ve çiğneme kuvvetlerine dayanacak kadar güçlüdür. Biyouyumludurlar, yani çevre dokularda alerjik reaksiyonlara veya tahrişe neden olma olasılıkları düşüktür.

E-Max Kuron Nasıl Yapılır?

E-maxle kuron yapım süreci, diş hekiminin kuron için dişi hazırladığı ve bir ölçü aldığı ilk diş randevusu ile başlar. Bu ölçü, hazırlanan dişin üzerine mükemmel bir şekilde oturması için bir diş laboratuvarında özel olarak üretilecek kuron için plan görevi görür. Alınan ölçüler ışığında 3D diş tasarımı yapılır ve kuron üretim süreci başlar.

  • İlk olarak bilgisayar destekli tasarım ve üretim teknikleri kullanılarak katı bir lityum disilikat seramik diş bloğundan kuronun şeklini oluşturulacaktır.
  • Ardından kuronun cila, sırlanma gibi aşamaları tamamlanır. Böylece kuron hastaya uygulanmaya hazır hâle gelir.
  • Laboratuvar aşaması tamamlanmış kuron, diş hekimi tarafından bölgeye yerleştirilir ve uygulama tamamlanır.

Sonuç olarak, E-max kronlar diş restorasyonlarında estetik ve dayanıklılığın birleşimi olarak yer almaktadır. Hem görsel olarak çekici hem de işlevsel bir çözüm sunarak hastaların ağız sağlığından ödün vermeden ışıltılı bir gülümsemenin keyfini çıkarmasını sağlar. Bu ürün restoratif ve estetik diş hekimliği uygulamalarında sıklıkla tercih edilmektedir.