1. Anasayfa
 2. .
 3. Tedavilerimiz
 4. .
 5. Ortodonti

Ortodonti

Çene, ağız ve diş sağlığınızın korunması, geri kazanılması ve estetik, güzel görünmesi için en yeni tedavi yaklaşımlarını yakından takip ediyoruz.

Ortodonti, diş ve çenedeki bozuklukların tedavisiyle ilgilenen bir diş hekimliği alanıdır. Çenenin öne ve geriye doğru orantısızlığı, dişlerdeki çapraşıklıklar gibi sorunlar bu alandaki çalışmalarla tedavi edilmektedir.

Ortodonti, yanlış konumlanmış dişlerden kaynaklı çapraşıklık problemlerinin tedavisinde uzmanlaşmış alandır. Bununla birlikte yanlış, hizasız çene kapanmaları, alt ve orta yüz düzensizlikleri de ortodontik uygulamalar ile tedavi edilebilmektedir. Bu uygulamalar braket, aparey, çenelik gibi materyallerden destek alınarak yapılabilir.

Ortodonti Nedir?

Bu diş hekimliği dalı, dişlerin ve çenenin düzgün hizalanmasıyla ilgilenir. Ortodontistler, dişlerin ve çenenin düzgün hizalanmasını sağlamak ve işlevsellik ile estetiği iyileştirmek için çeşitli cihazları kullanabilirler. Bu alanda ilerlemeler uygulamaların süresini kısaltmış olsa da ortodontik tedavi için belirli bir zaman gereklidir. Bu nedenle işlemlerin konforlu bir klinikte, güler yüzlü ve iyi iletişim kurulabilen bir hekimle yapılması önerilir.

Kemik ve diş yapısının değiştirilerek düzeltilmesi temeline dayanan alanda uygulamalar en sık ergenlik döneminde yapılmaktadır. Bunun nedeni ise gelişim döneminde yapılacak düzenlemelerin, daha sonraki yıllardakine nazaran kısa sürecek olmasıdır. Ancak, yetişkinler de ortodonti tedavisi alabilir ve birçok kişi yetişkin yaşamlarının sonraki aşamalarında başarılı bir şekilde tedavi edilmiştir. Ortodonti uygulamaları ile tedavi edilebilen bazı sorun veya hastalıklar şunlardır;

 • Diş boşlukları,
 • Dişlerin yanlış kapanması,
 • Dişlerin yer değiştirmesi,
 • Çene bozuklukları.

Ortodontist, çeşitli ağız ve çene sorunlarını çözebilir, bu da daha iyi bir çene hizalanması, daha sağlıklı bir ağız ve genel olarak daha iyi bir yaşam kalitesi sağlar.

Ortodonti

Ortodontik Tedavi

Genetik bozukluklar, kazalar, yanlış alışkanlıklar vb. çene ve diş yapısında bozukluğa neden olabilmektedir. Bu problemler çoğunlukla ilk gençlikte boy gösterse de zaman içinde bir ortodontik problemle karşılaşma riski de söz konusudur. Bu alandaki çalışmalar günden güne gelişmekte, günümüzde hemen her yaştan ve durumdaki hastanın tedavisi mümkün olmaktadır.

Ortodonti diş tedavisi ne demek?” Özellikle çene ve diş problemleri, bu problemlerin oluşturduğu estetik ve tıbbi sorunlar bu tedavilerle çözümlenmektedir. Bu alandaki tedaviler için sıklıkla yardımcı aparatlardan destek alınır. Bu aparatlardan bazıları;

 • Braketler,
 • Başlıklar,
 • Geri çekme cihazı,
 • Diş teli,
 • Diş yayı,
 • İnvisalign’dir.

Bunlardan hangilerinin tedavi sürecinde kullanılacağı, hastanın detaylı muayenesi sonrasında belirlenir. İhtiyaçlara uygun tedavi yöntemleri düzenli şekilde uygulandığı takdirde, mevcut sorunlarda ve fiziksel görünümde ciddi değişimler söz konusu olacaktır.